czwartek, 8 czerwca 2017

50 000 EUR - za napisanie studium wykonalności, kto chce ?

Instrument MŚP to jedyny program w ramach Programu Ramowego Horyzont 2020 skierowany do  mikro-, małych i średnich firm (MŚP), które wykazują wysoki potencjał rozwoju, jak również posiadają innowacyjną technologię, produkt lub usługę i zamierzają wdrożyć je na rynek europejski i globalny.
(SME Instrument). Jest to najważniejszy instrument finansowy dla MŚP w ramach H2020, które mogą składać aplikacje tak indywidualnie jak i w konsorcjum.
 Firma  (lub osoba prowadząca działalność gospodarczą), która chce wziąć udział w programie i dostać dofinansowanie w ramach Instrumentu MŚP, powinna wymyślić taką technologię, która wpisuje się w zakres tematów dedykowanych temu instrumentowi finansowania. Można poszukać szansy w zakresie technologii kosmicznych, innowacji ekologicznych, szeroko rozumianego transportu, e-mobilnych aplikacji dla administracji czy też miejskiej infrastruktury krytycznej. Tematyka jest dość szeroka. Ceniona jest przede wszystkim interdyscyplinarność, innowacyjność rozwiązań i ich burzący rynki charakter. Szczegóły opisane są Work Programme 7. Innovation in SMEs.

Aplikować można samodzielnie ( tylko SME Instrument) lub w kooperacji z minimum dwoma podmiotami z dwóch różnych krajów. Zaproponowane innowacyjne rozwiązanie powinno dotyczyć konkretnego problemu lub wypełniać lukę na rynku. Wszelkie dokumenty dotyczące Instrumentu SME  są przygotowane tylko w języku angielskim, w tym języku też składa się aplikacje. Dofinansowanie wynosi tytułowe 50 000 EUR i jest to 70% kosztów kwalifikowanych projektu, pozostałe 30% może być wniesione w postaci własnej pracy beneficjenta. Co warto podkreślić te 50 tyś.EUR to ryczałt, czyli, że praktycznie nie musimy się z niego rozliczać. Tak wygląda tabela rozliczająca wniosek  więcej nic nie wypełniamy.

  
•Etapy konkursu w ramach Instrumentu MŚP
Wsparcie finansowe oferowane w zakresie instrumentu ma umożliwić skuteczną komercjalizację rozwiązania na rynku europejskim poprzez weryfikację komercyjną i technologiczną.

I – W fazie pierwszej wspierane jest napisanie Studium Wykonalności.  W celu otrzymania dofinansowania na jego wykonanie składamy wniosek [proposal].
W tym etapie opisujemy potencjał techniczny i komercyjny naszego rozwiązania (produktu/usługi/technologii) będącego przedmiotem projektu. Jednym z wymogów jest poziom gotowości technologicznej naszego projektu, musimy zadeklarować, że produkt, usługa ma minimum TRL 7.
Opis naszego pomysłu (wraz ze spisem treści) ma zająć do 10 stron A4. Co naprawdę jest bardzo mało, więc pisząc trzeba być bardzo zdyscyplinowanym. Opisujemy projekt w część B wniosku, są też w tych dokumentach pomocnicze pytania ułatwiające odpowiedzi w naszym wniosku pod względem dostosowania się do opisywanych punktów. To co piszemy ma być osadzone w konkretnych realiach ekonomicznych, marketingowych i konkurencyjnych. Najlepiej jest oprzeć się podczas pisania na schemacie modelu biznesowego BMC lub Lean Canvas.
Dobrze jest też ten schemat załączyć, o ile jest wystarczająco miejsca. Projekt jest oceniany przez dwóch ekspertów, ocena może trwać do dwóch miesięcy ( z reguły trwa krócej). Ocena obejmuje ewaluację potencjalnego ryzyka wdrożenia, zarządzanie własnością intelektualną oraz sugestie co do potencjalnych partnerów do komercjalizacji efektów całego projektu. Możemy się do tej oceny przygotować poprzez formularz samooceny, ale wg mnie to jest to gruba iluzja, ponieważ jest tak „eufemistycznie” napisany, że najwyżej jakieś ogólne tylko przesłanki można wyciągnąć. Jeżeli nasz wniosek zostanie zakwalifikowany przez ekspertów, mamy miesiąc na podpisanie umowy grantowej. (Wzór wniosku, Umowa o dofinansowanie)
Otrzymujemy dotację w wysokości 50 tys. euro płatną w dwóch ratach, pierwszą (tj. 40% kwoty dotacji) w miesiąc po podpisaniu umowy, pozostałą – po skończeniu projektu. Dotacja jest wypłacana jako ryczałt, więc nie ma potrzeby jej rozliczania. Rezultatem projektu ma być studium wykonalności (biznes­plan) będące podstawą wniosku do fazy II. Mamy na opracowanie studium wykonalności 6 miesięcy. Dotychczasowe statystyki wskazują, że około 12% złożonych wniosków dostaje dofinansowanie na realizację fazy I.

II – Realizacja. Do tej fazy mogą przystąpić podmioty, które uzyskały wsparcie w ramach fazy I oraz inne podmioty, które opracowały studium wykonalności we własnym zakresie. Jej celem jest doprowadzenie technologii do momentu, kiedy będzie gotowa do wdrożenia i komercjalizacji. Opis projektu nie może być dłuższy niż 30 stron A4. Ocena projektu może trwać 4 miesiące, a na podpisanie umowy grantowej są 2 miesiące. Na tym etapie istnieje możliwość sfinansowania takich działań, jak: projektowanie, wykonanie prototypu, demonstracja, testowanie, miniaturyzacja konstrukcji, pilotaż. Rezultatem fazy II ma być też przygotowanie szczegółowego biznesplanu gotowego dla potencjalnych inwestorów, zawierającego plan pierwszej komercjalizacji oraz opis działań gwarantujących powodzenie projektu. Ma on stanowić podstawę do skorzystania z fazy III. Na realizację tego etapu mamy od 12 do 24 miesięcy. Finansowanie: 70% kosztów kwalifikowanych dla projektu w wysokości od 0,5 do 2,5 mln euro (w wybranych przypadkach może być to także 100% dla firm non-profit). Jak wynika z dotychczasowych statystyk, około 60% projektów, które przeszły fazę I, dostaje dofinansowanie w fazie II.

III – Komercjalizacja. Na tym etapie nie ma konkursu, każdy zgłoszony do tego etapu projekt otrzymuje opiekę ze strony ekspertów w komercjalizacji i pozyskaniu jej finansowania. Projekty w tej fazie będą objęte pośrednim wsparciem polegającym na ułatwieniach w dostępie przedsiębiorstw do kapitałowych i dłużnych instrumentów finansowych, pomocy w networkingu, zabezpieczeniu praw własności intelektualnej oraz dotarciu z produktem na nowe rynki.
Wnioski projektowe w fazie I i II instrumentu należy składać w określonych (wcześniej wymienionych) obszarach tematycznych. Dofinansowanym projektom przysługiwać będzie również wsparcie w postaci bezpłatnego szkolenia (coachingu) oraz wsparcia (mentoringu) oferowanego za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network.

Warto zaznaczyć, że badania i rozwój finansowane w ramach tego instrumentu mają pozwolić na osiągnięcie konkretnego stopnia gotowości technologicznej zgodnie ze skalą TRL (technology readiness levels) w zakresie 1-9, przy czym 9 świadczy o najwyższym stopniu gotowości. Nie ma konieczności przechodzenia fazy I, jeśli nasze rozwiązanie ma TRL równy 7 i większy, można składać projekt od razu do fazy II.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz