środa, 22 marca 2017

Efekt zachęty we wnioskach o dofinansowanie


Pomoc finansową uzyskana ze środków unijnych powinna wywoływać efekt zachęty, tzn. prowadzić do zmiany zachowania beneficjenta. Dosłownie zachęcić go do skorzystania z tej pomocy, ale nie możne on rozpocząć realizację projektu (inwestycji) przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. 

   Może podjąć działania typu rozpoznanie rynku, zebranie ofert na zakupy lub/i ofert na prace realizowane przez inne podmioty  nie skutkujące jednak zobowiązaniami prawnymi wobec niego. W projektach B&R w których część prac firmy zlecają na zewnątrz trzeba wybrać podwykonawcę na zasadach konkursu ofert, jeszcze przed złożeniem wniosku. Umowa zawarta z takim  podwykonawcą musi być warunkowa. (Oczywiście w wniosku opisujemy zasady wyboru tego, a nie innego podwykonawcy).
   W wypadku prac inwestycyjnych lub innych  przez rozpoczęcie realizacji inwestycji należy rozumieć podjęcie robót budowlanych lub złożenie pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń lub jakiegokolwiek zobowiązania, które czynić będzie realizację inwestycji nieodwracalną. Przez podjęcie robót budowlanych należy rozumieć rozpoczęcie budowy, o którym mowa w art. 41 ust. 1 ustawy Prawo budowlane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz